Essence of Skunk Fragrances, Ltd., sells 8,300 units of its perfume collection e
ID: 2707874 • Letter: E
Question
Essence of Skunk Fragrances, Ltd., sells 8,300 units of its perfume collection each year at a price per unit of $490. All sales are on credit with terms of 1/10, net 60. The discount is taken by 75 percent of the customers.
Calculate the average collection period. (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
What is the receivables turnover? (Use 365 days a year. Do not round intermediate calculations and round your final answer to 3 decimal places. (e.g., 32.161))
What is the amount of the company
Calculate the average collection period. (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Explanation / Answer
TOTAL SALES DURING THE YEAR = 8300*490 = 4067000
AVERAGE COLLECTION PERIOD = 0.75*10 + 0.25*60
=22.5 DAYS
COMPANY
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.