Essence of Skunk Fragrances, Ltd., sells 8,700 units of its perfume collection e
ID: 2624249 • Letter: E
Question
Essence of Skunk Fragrances, Ltd., sells 8,700 units of its perfume collection each year at a price per unit of $730. All sales are on credit with terms of 2/15, net 60. The discount is taken by 80 percent of the customers.
Calculate the average collection period. (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
What is the receivables turnover? (Use 365 days a year. Do not round intermediate calculations and round your final answer to 3 decimal places. (e.g., 32.161))
What is the amount of the company
Calculate the average collection period. (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Explanation / Answer
Average collection period = 15*0.80 + 60*0.20
= 24 days
Average receivables = Annual Credit sales* Average collection period/365
= (8700*730)*24/365
= $417600
Receivables turnover = Net Credit Sales/Average accounts receivable
= (8700*730)/417600
= 15.21 times
Average collection period = 15*0.80 + 60*0.20
= 24 days
Average receivables = Annual Credit sales* Average collection period/365
= (8700*730)*24/365
= $417600
Receivables turnover = Net Credit Sales/Average accounts receivable
= (8700*730)/417600
= 15.21 times
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.