Essence of skunk fragrances., Ltd., sells 6,100 units of its perfume collection
ID: 2701648 • Letter: E
Question
Essence of skunk fragrances., Ltd., sells 6,100 units of its perfume collection each year at a price per unit of $470. All sales on credit with terms of 3/10, net 40. The discount taken by 40 percent of the customers.
a. Average collection period (days)? round answer to 2 decimal places.
b. Receivable turnover (times)? use 365 days a year. do not round intermediate calculations and round your final answer to 3 decimal places.
c. Average receivables ($)? Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places.
Please clearly label each answer as a,b,c and provide work: thank you
Connect mcgraw-hill online finance hw
Explanation / Answer
a. Average collection period (days)? round answer to 2 decimal places.
Avg Collecton Period = 10days * 40% + 40 days * 60% = 28 Days
b. Receivable turnover (times)? use 365 days a year. do not round intermediate calculations and round your final answer to 3 decimal places.
Receivable turnover = 365/Avg Collecton Period = 365/28 = 13.036 times
c. Average receivables ($)? Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places.
Average receivables = Sales/365 * Avg Collecton Period = 2867000/365 * 28 = $ 219,934.25
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.