Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You must show your work step by step, If excel is used please show formulas Prob

ID: 2784197 • Letter: Y

Question

You must show your work step by step, If excel is used please show formulas

Problem 1

            M.G.Buffon Company's last dividend was $1.55. The dividend growth rate is expected to be constant at 1.5% for 2 years, after which dividends are expected to grow at a rate of 8.0% forever. What is the best estimate of the current stock price? Assume that the firm's beta coefficient is 1.1429, rM is 11 percent, and rRF is 4 percent.

B

           A. Consigli Inc.'s stock has a required rate of return of 11.50%, and   it sells for $35.00 per share. Goode's dividend is expected to grow at a constant rate of 7.00%. What was the last dividend paid by the company?

C

    M. Perin Industries has a bond outstanding with 15 years to maturity, an 8.25% coupon, semiannual payments, and a $1,000 par value. The bond has a 6.50% yield to maturity, but it can be called in 5 years at a price of $1,120. What is the bond’s yield to call?

D

    Consider the following information and then calculate the required rate of return for the De Rossi Hedge Fund, which holds 4 stocks. The market’s required rate of return is 12.25%, the risk-free rate is 5.00%, and the Fund’s assets are as follows:

Stock                                Investment                                  Beta

A                                       $ 200,000                                 1.50

B                                         300,000                                 0.50

C                                         500,000                                 1.25

D                                        $1,000,000                               0.75

Explanation / Answer

cost of equity = 4% + 7% *1.1429 = 12.00%

Price = 37.05

B

35 = D*1.07/0.045

D = 1.472

C

N = 30

FV = 1000

PMT = 41.25

rate = 3.25%

use PV function in Excel

price of bond = 1166.09

PV = -1166.09 FV = 1120 N = 10 PMT = 41.25

use rate function in Excel and multiply by 2

yield to call = 6.39%

D.

beta = 0.1*1.5 + 0.15*-0.5 + 0.25*1.25 + 0.5*0.75 = 0.7625

required return = 5 + 0.7625*(12.25 - 5) = 10.53%

12.00% Cash flows Year Discounted CF                            -   0 0.00                       1.57 1 1.40                       1.60 2 1.27                     43.11 2 34.37
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote