You must show your work step by step, If excel is used please show formulas Prob
ID: 2782990 • Letter: Y
Question
You must show your work step by step, If excel is used please show formulas
Problem 1
M.G.Buffon Company's last dividend was $1.55. The dividend growth rate is expected to be constant at 1.5% for 2 years, after which dividends are expected to grow at a rate of 8.0% forever. What is the best estimate of the current stock price? Assume that the firm's beta coefficient is 1.1429, rM is 11 percent, and rRF is 4 percent.
B
A. Consigli Inc.'s stock has a required rate of return of 11.50%, and it sells for $35.00 per share. Goode's dividend is expected to grow at a constant rate of 7.00%. What was the last dividend paid by the company?
C
M. Perin Industries has a bond outstanding with 15 years to maturity, an 8.25% coupon, semiannual payments, and a $1,000 par value. The bond has a 6.50% yield to maturity, but it can be called in 5 years at a price of $1,120. What is the bond’s yield to call?
D
Consider the following information and then calculate the required rate of return for the De Rossi Hedge Fund, which holds 4 stocks. The market’s required rate of return is 12.25%, the risk-free rate is 5.00%, and the Fund’s assets are as follows:
Stock Investment Beta
A $ 200,000 1.50
B 300,000 0.50
C 500,000 1.25
D $1,000,000 0.75
Explanation / Answer
1) Cost of equity, r = Rf + beta x (Rm - Rf) = 4% + 1.1429 x (11% - 4%) = 12%
Current Dividend D0 = 1.55, D1 = 1.55 x (1 + 1.5%) = 1.57, D2 = 1.57 x (1 + 1.5%) = 1.60, D3 = 1.60 x (1 + 8%) = 1.72
Price today, P0 = D1 / (1 + r) + D2 / (1 + r)^2 + D3 / (r - g) x (1 + r)^2
= 1.57 / 1.12 + 1.60 / 1.12^2 + 1.72 / (12% - 8%) / (1 + 12%)^2
= $37.05
2) P0 = D0 x (1 + g) / (r - g)
=> Last diviend D0 = P0 x (r - g) / (1 + g) = 35 x (11.5% - 7%) / (1 + 7%) = 1.47
3) Bond Price can be calculated using PV function
N = 15 x 2 = 30, PMT = 8.25% x 1000 / 2 = 41.5, FV = 1000, I/Y = 6.5%/2 = 3.25%
=> Compute PV = $1,170.84
YTC can be calculated using I/Y function
N = 5 x 2 = 10, PV = -1170.84, FV = 1120, PMT = 41.5
=> Compute I/Y = 3.17% (semi-annual)
=> Annualized YTC = 3.17% x 2 = 6.34%
4) We need to calculate the weighted average of beta for the portfolio
Beta = 200/2000 x 1.5 + 300/2000 x (-0.5) + 500/2000 x 1.25 + 1000/2000 x 0.75
= 0.7625
Required Return = Rf + beta x (Rm - Rf)
= 5% + 0.7625 x (12.25% - 5%)
= 10.53%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.