PORTFOLIO REQUIRED RETURN Suppose you are the money manager of a $4.58 million i
ID: 2785033 • Letter: P
Question
PORTFOLIO REQUIRED RETURN
Suppose you are the money manager of a $4.58 million investment fund. The fund consists of four stocks with the following investments and betas:
If the market's required rate of return is 13% and the risk-free rate is 7%, what is the fund's required rate of return? Do not round intermediate calculations. Round your answer to two decimal places.
%
Explanation / Answer
Portfolio beta=Respective betas*Respecitve investment weights
=(200,000/4,580,000*1.5)+(440,000/4,580,000*-0.5)+(1,340,000/4,580,000*1.25)+(2,600,000/4,580,000*0.75)
=0.809(Approx)
Hence required return=Risk free rate+Beta*(MArket rate-Risk free rate)
=7+0.809*(13-7)
=11.85%(Approx)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.