PORTFOLIO REQUIRED RETURN Suppose you are the money manager of a $4.96 million i
ID: 2618075 • Letter: P
Question
PORTFOLIO REQUIRED RETURN
Suppose you are the money manager of a $4.96 million investment fund. The fund consists of four stocks with the following investments and betas:
If the market's required rate of return is 12% and the risk-free rate is 5%, what is the fund's required rate of return? Do not round intermediate calculations. Round your answer to two decimal places.
%
Explanation / Answer
Portfolio beta=Respective betas*Respective weights
=(480,000/4,960,000*1.5)+(600,000/4,960,000*-0.5)+(1,180,000/4,960,000*1.25)+(2,700,000/4,960,000*0.75)
=0.79032258
required return= risk-free rate +Beta*(MArket rate- risk-free rate )
=5+0.79032258*(12-5)
=10.53%(Approx).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.