PORTFOLIO REQUIRED RETURN Suppose you are the money manager of a $5.05 million i
ID: 2616120 • Letter: P
Question
PORTFOLIO REQUIRED RETURN
Suppose you are the money manager of a $5.05 million investment fund. The fund consists of four stocks with the following investments and betas:
If the market's required rate of return is 9% and the risk-free rate is 6%, what is the fund's required rate of return? Do not round intermediate calculations. Round your answer to two decimal places.
Stock Investment Beta A $ 420,000 1.50 B 680,000 (0.50) C 1,300,000 1.25 D 2,650,000 0.75Explanation / Answer
By CAPM Equation,
Expected return on a portfolio/stock = Risk free rate + Beta * (Expected Market Return - Risk free rate)
We first need to calculate Beta of the portfolio. Beta of the portfolio is weighted average of beta of individual constituents.
Hence, Weight of A, Wa = 420,000/5,050,000 = 8.32%
Wb = 680,000/5,050,000 = 13.47%
Wc = 1,300,000/5,050,000 = 25.74%
Wd = 2,650,000/5,050,000 = 52.48%
Portfolio Beta = (8.32% * 1.50) + (13.47% * -0.5) + (25.74% * 1.25) + (52.48% * 0.75) = 0.7728
Now, by applying CAPM equation,
Required rate of return on fund = 6% + 0.7728 * (9% - 6%) = 8.32% --> Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.