Excel Exercise You are planning for your retirement. You estimate that you will
ID: 2785327 • Letter: E
Question
Excel Exercise You are planning for your retirement. You estimate that you will have $600,000 at the time of your retirement. Your goal is to have a $0 balance at the end of 20 years (at which point you plan on becominga burden to society and your family) You estimate your expenses at $50,000/Year. You estimate interest on your savings at 58/year. You estimate inflation at 38/year. Assume interest and expense payments are made at the beginning of the year objectives: Determine if $600,000 is sufficient If not, determine what you will need Provide all related spreadsheet models Provide a short recommendation State any other assumptions you feel you need to make for this exerciseExplanation / Answer
Now you need $50,000 per year for 20 years.
You earn an interest of 5% and with an infation of 3%, your annual rreal return would be only 2%
Now we calculate the present value in excel using the PV() function as in =PV(rate,nper,pmt,fv,type) in MS excel
The rate = 0.05 -0.03 =0.02 or 2%
nper = 20 years = 20
pmt = 50,000
fv =0 and
type = 1 (Since payments are to be made at the beginning of the year)
So the Present value will be = PV(0.02,20,50000,0,1) = $833,923.10
So you require $833,923.10 for retirement and not $600,000 that you determined.
Recommendation: You need to save more for retirement that what you determined since there is a shortfall of $233,923.10
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.