The closing price from yesterday\'s S&P500 index in 1300. If the margin requirem
ID: 2786010 • Letter: T
Question
The closing price from yesterday's S&P500 index in 1300. If the margin requirement is 10% of the futures price times that multiplier of $250, and you took a long position in the futures contract based upon yesterday's closing (settle) price, what would your return be over one day if the closing price the next day is 1375 (investigate what these quotes are in dollars). Explain.
The closing price from yesterday's S&P500; index is 1300. If the margin requirement is 10% of the futures price times the multiplier of $250, and you took a long position in the futures contract based upon yesterday's closing (settle) price, what would your return be over one day if the closing price the next day is 1375 (investigate what these quotes are in dollars)?Explanation / Answer
Yesterday's closing price= 1300
Deposited Initial margin= 10%of1300*250= $32500
Today's closing price = 1375
gain on futuresis given by: change in price * multiplier
(1375-1300)*250= $18750
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.