15. A $16,000 portfolio is invested in a risk-free security and two stocks. The
ID: 2786115 • Letter: 1
Question
15. A $16,000 portfolio is invested in a risk-free security and two stocks. The beta of stock A is 0.73 while the beta of stock B is 1.99. One-half of the portfolio is invested in the risk-free security. How much is invested in stock A if the beta of the portfolio is 0.67?
Part B Aine would like to create a portfolio that is equally invested in a risk-free asset and two stocks. The one stock has a beta of 1.14. What does the beta of the second stock have to be if Aine wants the portfolio risk to equal that of the overall market?
Part C The common stock of Modron Creations has an expected return of 13.89 percent and a beta of 1.41. The expected return on the market is 10.77 percent. What is the risk-free rate (in percents)?
Explanation / Answer
Portfolio beta is the weighted average of individual betas.
A.
Beta of a risk free rate is 0.
0.67 = 1/2*0 + x*0.73 + (1/2-x)*1.99
x = 0.2579 = 25.79% of the portfolio
Amount invested in stock A = 25.79%*16000 = $4126.98
B.
Market beta = 1
1 = 1/3*0 + 1/3*1.14 + 1/3*x
x = 1.86, Beta of the second stock = 1.86
C.
According to CAPM,
Expected return = risk free rate + beta*(Market return - risk free rate)
0.1389 = x + 1.41*(0.1077 - x)
x = 0.0316 = 3.16%
risk free rate = 3.16%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.