You are buying a new truck in order to grow your local moving service. The new t
ID: 2787123 • Letter: Y
Question
You are buying a new truck in order to grow your local moving service. The new truck costs $37,000. You will need to spend another $6,000 on hitches, ramps, and other special equipment for this use. You will use this truck for 4 years and then you plan that the salvage value will be $8,000. The new truck should increase revenue by 40% over last year's $85,000 revenue. As a result of the truck purchase, operating expenses will increase by $11,000. The depreciation expense will increase by $2500. Your marginal tax rate is 35%. What is the NET incremental cash flow for year 1? (answers are provided in $)
Explanation / Answer
Incremental Revenues = 40% x 85,000 = 34,000
Inc. expense = 11,000
Depreciation = 2,500
EBT = 34,000 - 11,000 - 2,500 = 20,500
Tax = 20,500 x 35% = 7,175
Net Income = 20,500 - 7,175 = 13,325
Incremental cash flows = Inc. Net Income + Inc. Depreciation = 13,325 + 2,500 = 15,825
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.