6. A U.S. company plans to lease a manufacturing facility in Canada for 2 years.
ID: 2787280 • Letter: 6
Question
6. A U.S. company plans to lease a manufacturing facility in Canada for 2 years. The company must spend 12.1 million Canadian dollars (CD) initially to refurbish the plant. The expected net cash flows from the plant for the next 2 years are: CF1 = 9.8 million CD and CF2 = 6.2 million CD. A similar project in the U.S. would have a cost of capital of 10%. In the U.S., a 1-year government bond pays 1.9% interest and a 2-year bond pays 2.5%. In Canada, a 1-year bond pays 2.1% and a 2-year bond pays 2.65%. The spot exchange rate is 1.0598 CD/US$. What is the NPV of the project?
please show your work
Explanation / Answer
Let CFE = Cash Flow Expected per duration or per period
RRR = Required Rate of Return
TP = Time Periods count or number of periods through which the project will reap returns
CI = Capital Invested = $12100000
Discount rate = 10%
Net Present Value = NPV = CFE * ( ( 1-(1+RRR)^-TP) / RRR ) - CI
Year
Cash Flow $
Present Value (PV)
Zero
-12100000
-12100000
-12100000
1
9800000
9800000/1.1= 8909090.909
8909090.909
2
6200000
6200000/(1.1*1.1) = 5123966.942
5123966.942
NPV = $1,933,057.851
Less the interest income that would have been received if the money was deposited in the government bonds instead of this project:
--
--
Year
Cash Flow $
Present Value (PV)
Zero
-12100000
-12100000
-12100000
1
9800000
9800000/1.1= 8909090.909
8909090.909
2
6200000
6200000/(1.1*1.1) = 5123966.942
5123966.942
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.