16. A company paid $150,000, plus a 7% commission and SS000 in closing costs for
ID: 2787594 • Letter: 1
Question
16. A company paid $150,000, plus a 7% commission and SS000 in closing costs fora property. The property included land appraised at $87.500, land improvements appraised at $35,000, and a building appraised at $52,500. What should be the allocation of this property's costs in the company's accounting records? A) Land $75,000; Land Improvements, $30,000; Building, $45,000 B) Land $75,000; Land Improvements, $30,800; Building, $46,200. C) Land $82,750; Land Improvements, $33,100; Building, $49,650. Land Improvements, $32,100; Building $48,150.
Explanation / Answer
total cost = 150000 + 150000 * 0.07 + 5000 = 165500
land value = (87500/87500+35000+52500) * 165500 = 82750
improvement value = (35000/87500+35000+52500) * 165500 = 33100
building value = (52500/87500+35000+52500) * 165500 = 49650
hence choose C)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.