16. A company is using the high-low method and has determined the following prod
ID: 2665735 • Letter: 1
Question
16. A company is using the high-low method and has determined the following production for the months of January, February, March, and April of 6,000, 5,000, 5,550, and 2,000, respectively. During the same months, the costs were $500,000, 400,000, 425,000, and 200,000. The fixed costs are:a. 150,000
b. 450,000
c. 50,000
d. 75,000
17. Three cost incurred by the Kenyon Company are summarized below:
1,000 Units 2,000 Units
Cost A $10,000 $9,000
Cost B $21,000 $21,000
Cost C $16,000 $32,000
Which of these costs are variable?
A. A, B and C
B. A and C
C. A Only
D. C Only
18: Conan Company’s monthly activity level ranged from a low of 17,000 units in May to a high of 26,000 units in October. Average production was 20,000 units per month. Utilities cost was $8,250 in May and $10,500 in October. The variable utility cost per unit, to the nearest cent, is:
A. $0.25
B. $0.40
C. $0.47
D. $0.49
Explanation / Answer
Cost of production (High) = $500,000
Cost of production (Low) = $200,000
[$500,000 - $200,000] = $300,000
[$300,000 / (6,000 – 2,000] = $75
6,000 * $75 = $450,000
Hence, the correct option is (b) $450,000
Option (B) A and C are variable costs
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.