The balance sheet for Levy Corp. is shown here in market value terms. There are
ID: 2788291 • Letter: T
Question
The balance sheet for Levy Corp. is shown here in market value terms.
There are 10,000 shares of stock outstanding.
Market Value Balance Sheet
Cash $ 45,400
Fixed assets 480,000
Total $ 525,400
Instead of a dividend of $1.70 per share, the company has announced a share repurchase of $17,000 worth of stock.
How many shares will be outstanding after the repurchase? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Shares outstanding
What will the price per share be after the repurchase? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
New stock price $
Explanation / Answer
1) Value of equity = Market value of assets = $ 525,400 Number of shares outstanding 10000 Price or value per share = 525400/10000 = $ 52.54 Number of shares repurchased = 17000/52.54 = 323.563 Shares outstanding after repurchase = 10000-32.563 = 9676.44 Answer 2) Total market value of assets = 525400-17000 = $ 508,400 New stock price (after repurchase) = 508400/(10000-323.563) = $ 52.54 Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.