A creative general manager has offered two different contracts to a vain quarter
ID: 2790599 • Letter: A
Question
A creative general manager has offered two different contracts to a vain quarterback. The contracts are shown below:
The newspapers report the total dollars of the contract, so contract A will pay a total of $2,508,500.00, while contract B will pay $3,029,050.00. The player will select contract B as it has more publicity. The team can earn 6.00% on their investments, so let's determine the value of each contract.
What is the present value of contract B?
CONTACT A CONTRACT B YEAR SALARY YEAR SALARY 0 $501,700.00 0 $302,600.00 1 $501,700.00 1 $302,600.00 2 $501,700.00 2 $807,950.00 3 $501,700.00 3 $807,950.00 4 $501,700.00 4 $807,950.00Explanation / Answer
PRESENT VALUE OF CONTRACT A =FUTURE VALUE/(1+0.06)^5
=$ 2508500/(1.06)^5 =$ 2508500/1.3382255776
=$ 1874497.13
PRSENT VALE OF CONTRACT B =FUTURE VALUE /(1+0.06)^5
=$ 3029050/(1.06) ^5=$ 3029050/1.3382255776
=$ 2263482.37
Present value describes how much a future sum of money is worth today.
The formula for present value is:
PV = CF/(1+r)n
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.