What is the expected return on a portfolio which is invested 20% in stock A and
ID: 2792340 • Letter: W
Question
What is the expected return on a portfolio which is invested 20% in stock A and 80% in stock B?
State of Probability of Returns if State Occurs
Economy State of Economy Stock A Stock B
Boom 20% 18% 9%
Normal 70% 11% 7%
Recession 10% -10% 4%
Answer is 7.74%, please show work outside of excel!! or please list the formulas used so I can understand it
Explanation / Answer
Expected return for A=Respective returns*respective probabilities
=(0.2*18)+(0.7*11)+(0.10*-10)=10.3%
Expected return for B=(0.2*9)+(0.7*7)+(0.1*4)=7.1%
Hence expected return of portfolio=(10.3*0.2)+(7.1*0.8)
=7.74%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.