Consider the following information Rate of Return if State Occurs Probability of
ID: 2792739 • Letter: C
Question
Consider the following information Rate of Return if State Occurs Probability of State of Economy 20 60 20 Stock A .035 115 190 Stock B 30 20 43 Boom a. Calculate the expected return for the two stocks. (Do not round intermediate calculations and enter your answers as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Expected return E(RA E(Rg) 11.4 % 14.60 % b. Calculate the standard deviation for the two stocks. (Do not round intermediate calculations and enter your answers as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Standard deviation OB 24 %Explanation / Answer
Answer a.
Stock A:
Expected Return = 0.20 * 0.035 + 0.60 * 0.115 + 0.20 * 0.190
Expected Return = 0.114 = 11.40%
Stock B:
Expected Return = 0.20 * (-0.30) + 0.60 * 0.20 + 0.20 * 0.43
Expected Return = 0.146 = 14.60%
Answer b.
Stock A:
Variance = 0.20 * (0.035 - 0.114)^2 + 0.60 * (0.115 - 0.114)^2 + 0.20 * (0.190 - 0.114)^2
Variance = 0.002404
Standard Deviation = (0.002404)^(1/2)
Standard Deviation = 0.0490 = 4.90%
Stock B:
Variance = 0.20 * (-0.30 - 0.146)^2 + 0.60 * (0.20 - 0.146)^2 + 0.20 * (0.43 - 0.146)^2
Variance = 0.057664
Standard Deviation = (0.057664)^(1/2)
Standard Deviation = 0.2401 = 24.01%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.