a manager believes his firm will earn a 14.90 percent return next year. just fir
ID: 2793261 • Letter: A
Question
a manager believes his firm will earn a 14.90 percent return next year. just firm has a beta of 1.43, the expected return on the market is 11.40 percent, and the risk-free rate is 4.40 percent. compute the return the firm should earn given its level of risk
required return()%
.
.
.
you own $20,900 of human genome stock that has an assumed beta of 3.99. you also own $11,020 of frozen food express (assumed beta=1.96) and $6,080 of Molecular Devices (assumed beta=0.92)
what is the beta of your portfolio?
portfolio beta ()
Explanation / Answer
Requirement: 1
According to CAPM methodology,
E(R) = Rf + B (Rm - Rf)
Where, E(R) = Expected return
Rf = Risk free rate = 4.40 % = 0.044
B = Beta = 1.43
Rm = Expected market return = 11.40 % = 0.114
E(R) = 0.044 + 1.43 x (0.114 – 0.044)
= 0.044 + 1.43 x 0.07
= 0.044 + 0.1001
= 0.1441 or 14.41 %
Requirement: 2
Total value of portfolio can be calculated by adding individual values as:
Total value of portfolio = $ 20,900 + $ 11,020 + $ 6,080
= $ 38,000
Weight of each stock in portfolio:
Weight of human genome = $ 20,900 / $ 38,000 = 0.55 or 55 %
Weight of frozen food express = $ 11,020 / $ 38,000 = 0.29 or 29 %
Weight of Molecular Devices = $6,080 / $ 38,000 = 0.16 or 16 %
Beta of portfolio = (0.55 × 3.99) + (0.29 × 1.96) + (0.16 × 0.92)
= 2.1945 + 0.5684 + 0.1472 = 2.9101 or 2.91
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.