The Green Hills Co. has just gone public. Under a firm commitment agreement, Gre
ID: 2793613 • Letter: T
Question
The Green Hills Co. has just gone public. Under a firm commitment agreement, Green Hills received $17.67 for each of the 15 million shares sold. The initial offering price was $19.00 per share, and the stock rose to $23.18 per share in the first few minutes of trading. Green Hills paid $900,000 in direct legal and other costs and $320,000 in indirect costs.
What was the flotation cost as a percentage of funds raised? (Do not round intermediate calculations and enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Explanation / Answer
Net amount raised = (15,000,000 shares)($17.67) – 900,000 – 320,000 = $ 263,830,000
The company received $263,830,000 from the share offer.
Now, we can calculate the direct costs.
Part of the direct costs is given in the problem, but the company also had to pay the underwriters.
The share was offered at $19 per share, and the company received $17.67 per share. The difference, which is the underwriters spread, is also a direct cost.
The total direct costs were:
Total direct costs = $900,000 + ($19 – 17.67)(15,000,000 shares) = $ 20,850,000
We are given part of the indirect costs in the problem.Another indirect cost is the immediate price appreciation.
Total indirect costs = $320,000 + ($23.18-19)(15,000,000shares) = $63,020,000
This makes the total costs = $ 20,850,000 + 63,020,000 = $83,870,000
The flotation costs as a percentage of the amount raised isthe total cost divided by the amount raised, so
Flotation cost percentage = $83870000/$263,830,000 = 0.3178, or 31.78%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.