Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

On January 20, Sullivan Inc., sold 10 million shares of stock in an SEO. The mar

ID: 2794562 • Letter: O

Question

On January 20, Sullivan Inc., sold 10 million shares of stock in an SEO. The market price of Sullivan at the time was $42.00 per share. Of the 10 million shares sold, 5 million shares were primary shares being sold by the company, and the remaining 5 million shares were being sold by the venture capital investors. Assume the underwriter charges 4.8% of the gross proceeds as an underwriting fee. a. How much money did Sullivan raise? b. How much money did the venture capitalists receive? C. If the stock pnce dropped 2.1% on the announcement of the SEO and the new shares were sold at that price, how much money would Sullivan receive?

Explanation / Answer

a) Sullivan raised a total amount of = number of shares * share price

= 10,000,000 + 42 = 420,000,000

b) 5million shares were sold by venture capitalists.

Amount raised by them for Sullivan = 5000000 * 42 = 210,000,000

Underwriter charges = .048 * 21000000 = $10,080,000

c) New stock price = 42 - 42*.021 = $ 41.12

Money received = 41.12 * 10,000,000 = $ 41,120,000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote