On 11/12/XX, you decided to open a margin account to purchase S&P 500 stock inde
ID: 2795652 • Letter: O
Question
On 11/12/XX, you decided to open a margin account to purchase S&P 500 stock index futures. The stock index futures traded at 1187.70/share when you opened your position. Each contract has 250 shares of the S&P 500 Index attached. Your broker requires an initial margin of 10% of the total initial value of your futures position. The maintenance margin is $20,000 per contract. S&P 500 stock index futures trades at 1178 on 11/13/XX.
How much must you deposit in a margin account if you wish to purchase two contracts on 11/12/XX?
Find your ending margin account balance on 11/13/XX. Assume deficits are eliminated to keep the position open?
Explanation / Answer
Opening Futures Price =$1187.70
Value of Contract =$250 x 1187.70 =$296,925
Initial Margin Required =$ 0.10x296,925 =$29,692.50 per contract
Maintenance Margin =$20,000 per contract
Thus, total margin required for two contracts =$ 2 x (29692.50 + 20000) =$ 2 x 49,692.50 =$99,385
Value of index on 11/13/XX =1178
Margin Account Balance Left after losses =$59,385 - (1187.70 - 1178)x250x2 =$54,535
Since, margin account balance is more than the maintenance margin of $40,000, the ending margin account balance will remain same as $54,535 and no margin call will be issued for deficit.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.