Calculate the annual cash flows (annuity payments) from a fixed-payment annuity
ID: 2795874 • Letter: C
Question
Calculate the annual cash flows (annuity payments) from a fixed-payment annuity if the present value of the 20-year annuity is $1.7 million and the annuity earns a guaranteed annual return of 10 percent. The payments are to begin at the end of the current year. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Calculate the annual cash flows (annuity payments) from a fixed-payment annuity if the present value of the 20-year annuity is $1.7 million and the annuity earns a guaranteed annual return of 10 percent. The payments are to begin at the end of six years. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
What is the amount of the annuity purchase required if you wish to receive a fixed payment of $200,000 for 20 years? Assume that the annuity will earn 10 percent per year. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Calculate the annual cash flows (annuity payments) from a fixed-payment annuity if the present value of the 20-year annuity is $1.7 million and the annuity earns a guaranteed annual return of 10 percent. The payments are to begin at the end of the current year. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Explanation / Answer
Answer a.
Present Value of annuity = $1,700,000
Period of annuity = 20 years
Annual Interest Rate = 10%
Present Value of annuity = Annual Cash flows * PVA of $1 (10%, 20)
$1,700,000 = Annual Cash flows * (1 - (1 / 1.10)^20) / 0.10
$1,700,000 = Annual Cash flows * 8.51356
Annual Cash flows = $199,681.45
So, Annual cash flows is $199,681.45
Answer b.
Present Value of annuity = $1,700,000
Period of annuity = 20 years
Semi-annual period of annuity = 40
Annual Interest Rate = 10%
Semi-annual Interest Rate = 5%
Present Value of annuity = Semi-annual Cash flows * PVA of $1 (5%, 40)
$1,700,000 = Semi-annual Cash flows * (1 - (1 / 1.05)^40) / 0.05
$1,700,000 = Semi-annual Cash flows * 17.15909
Semi-annual Cash flows = $99,072.85
So, Semi-annual cash flows is $99,072.85
Answer c.
Annual payment = $200,000
Period of annuity = 20 years
Annual Interest Rate = 10%
Present Value of annuity = Annual Cash flows * PVA of $1 (10%, 20)
Present Value of annuity = $200,000 * (1 - (1 / 1.10)^20) / 0.10
Present Value of annuity = $200,000 * 8.51356
Present Value of annuity = $1,702,712.00
So, Present Value of annuity is $1,702,712.00
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.