Suppose the market return is 8%, the risk-free rate is 1% and the beta for a giv
ID: 2796645 • Letter: S
Question
Suppose the market return is 8%, the risk-free rate is 1% and the beta for a given stock is 1.2. Answer the following questions based on this information:
A. What is the required return for this stock?
B. If the beta increases by 50% (but beta remains at 1.2), what will be the new required return for the stock? What is the percentage-wise change in required return compared to your answer to A) above?
C. If the market return increases by 50% (but beta remains at 1.2), what will be the new required return for the stock? What is the percentage-wise change in required return compared to your answer to A) above?
Explanation / Answer
1. required return=1%+1.2*(8%-1%)=9.4%
2. required return=1%+1.2*1.5*(8%-1%)=13.6%
% change=(13.6-9.4)/9.4=44.6809%
3.
required return=1%+1.2*(8*1.5%-1%)=14.2%
% change=(14.2-9.4)/9.4=51.0638%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.