Crisps has received an order for 10000 bags of potato chips from BigBag. Crisps
ID: 2797254 • Letter: C
Question
Crisps has received an order for 10000 bags of potato chips from BigBag. Crisps views BigBag to be a one-time customer. Crisps sells its large bags of potato chips for $1.90 each, and calculates its internal cost for the product at $1.45 each.
Market research estimates that there is a 25% chance that BigBag will pay in full what it owes.
Based on this information, what is the NPV to Crisps of offering credit to BigBag?
$
Place your answer to the nearest dollar. Do not include a dollar sign or comma.
Explanation / Answer
amount of sales = 10,000*1.90 = 19,000
amount that BigBag is expected to pay = 0.25*19,000 = 4,750
NPV = 4750 - 10,000*1.45 = -9,750
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.