At the beginning of 2015, England Dresses has an inventory of $70,000. However,
ID: 2797482 • Letter: A
Question
At the beginning of 2015, England Dresses has an inventory of $70,000. However, management wants to reduce the amount of inventory on hand to $40,000 at December 31. If net sales for 2015 are forecast at $180,000 and the gross profit rate is expected to be 18%, compute the cost of the merchandise which management should expect to purchase during 2015. (Hint: First compute the expected cost of goods sold.)
$187,600.
$117,600.
$147,600.
$110,000.
At the beginning of 2015, England Dresses has an inventory of $70,000. However, management wants to reduce the amount of inventory on hand to $40,000 at December 31. If net sales for 2015 are forecast at $180,000 and the gross profit rate is expected to be 18%, compute the cost of the merchandise which management should expect to purchase during 2015. (Hint: First compute the expected cost of goods sold.)
Explanation / Answer
Cost of goods sold = 180000*(1-18%) = 147600
Purchase = COGS - beginning inventory + ending inventory
= 147600 - 70000 + 40000 = 117600 (Option 2)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.