At the beginning of 2015, England Dresses has an inventory of $70,000. However,
ID: 2797483 • Letter: A
Question
At the beginning of 2015, England Dresses has an inventory of $70,000. However, management wants to reduce the amount of inventory on hand to $40,000 at December 31. If net sales for 2015 are forecast at $180,000 and the gross profit rate is expected to be 18%, compute the cost of the merchandise which management should expect to purchase during 2015. (Hint: First compute the expected cost of goods sold.)
$187,600.
$117,600.
$147,600.
$110,000.
At the beginning of 2015, England Dresses has an inventory of $70,000. However, management wants to reduce the amount of inventory on hand to $40,000 at December 31. If net sales for 2015 are forecast at $180,000 and the gross profit rate is expected to be 18%, compute the cost of the merchandise which management should expect to purchase during 2015. (Hint: First compute the expected cost of goods sold.)
Explanation / Answer
Gross Profit = Net Sales x Gross Profit ratio
= $180,000 x 18%
= $ 32,400
Cost of goods sold
= Net Sales – Gross Profit
= $180,000 - $32,400
= $147,600
Cost of Goods sold = Opening stock + Purchases – Closing Stock
So, $147,600 = $70,000 + Purchases - $40,000
So, Purchases = $147,600 - $30,000
= $117,600
So, option B is the correct option
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.