Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

On January1, 2016, Bell Company had 100,000 shares of common par, cumulative pre

ID: 2798621 • Letter: O

Question

On January1, 2016, Bell Company had 100,000 shares of common par, cumulative preferred stock outstandi treasury stock for $40 per share. It shares on stock outstanding and 30,000 shares of 7%, S50 shares at $40. During 2016, the average market price of the common December 3 1 . The company's tax rate is 40%. was S1,085,430. Also outstanding in 2016 were sold 6,000 treasury shares on October 1, at $45 per share. Net income for 2016 stock options giving executives the right to buy 50,000 common shares was $50 with a closing price of $56 on ng. On March 1. Bell purchased 24,000 shares of common stock 10 million dollars of3% bonds were issued at face common stock, in a ratio of 1:5. None of them had value on January 1, 2016. Those bonds are convertible into been converted by December 31 and no stock options were exercised during the year. In 2012, to facilitate the acquisition of a local company, Bell had entered into an sharcholders of that company, if they would vote for the acquisition, 12,000 shares of Bell if the net income of the local company reached $900,000 in 2017. agreement promising the quired: Showing your computations, present in good order Bell's earnings per share for 2016.

Explanation / Answer

Common Stock Outstanding = 100000, Preferred Stock Outstanding = 30000, Stock Options Outstanding = 50000 common stock. Number of Common stocks on Option to local company = 12000

Convertible Bonds Value = $ 10 million, Let Par Value of Bond be $1000.

Therefore, number of Convertible Bonds = Convertible Bonds Value / Par Value of Bond

Calculation of Bond Par Value:

Conversion Ratio of Bond = 5:1 (which means one bond is convertible into 5 common shares)

Conversion Ratio = Par value of bond / Average Stock Price

Par Value of Bond = Conversion Rato X Average Common Stock Price = 5 x 50 =$ 250

Therefore, Number of Convertible Bonds = 10000000 / 250 = 40000 Bonds

Number of Common Shares Upon Conversion = Conversion Ratio X Number of Convertible Bonds = 40000 x 5 =200000

Dividend Calculation of Preferred Stock:

Dividend Payable per share of preferred stock =7% of Par Value of Preferred Stock

Preferred Stock Par value =$ 50. Therefore Dividend Paid = 0.07 x 50 = $ 3.5 per share of preferred stock

Total Dividend = Dividend per share x Total Number of Preferred Stock = 3.5 x 30000 = $ 105000

On December 31, 2016 :

Initial number of outstanding common stocks = 100000

LESS: Common Stock Purhcased = (24000)

ADD: Common Stock Sold = 6000

Total Outstanding Common Stock (on Dec 31, 2016) = 100000 - 24000 + 6000 = 82000

Net Income = $ 1085430

Therefore, Basic EPS (earning's per share) = (Net Income - Preferred Dividend) / Number of Outstanding Common Stock = (1085430 - 105000) / 82000 = $ 11.95

Full Diluted EPS = (Net Income - Preferred Dividend) / ( Common Stock Outstanding + Common Stock Options + Number of Common Stock bonds are convertible into + Number of Common Stock on Option to Local Company)

=(1085430 - 105000) / (82000 + 50000 + 200000 + 12000) = $ 2.85

NOTE : Fully Diluted EPS expresses earnings net of preferred dividend per unit value of all common stocks outstanding plus all securities convertible into or exercisable as common stock. Basic EPS expresses Net Income less of preferred dividend per unit of outstanding common stock.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote