Company A is considering a project that will cost $60 million and have a year-en
ID: 2800857 • Letter: C
Question
Company A is considering a project that will cost $60 million and have a year-end after-tax cash flow of $5 million in perpetuity. The before tax cost of debt is 8% and its unlevered cost of equity is 10%. The project has risk similar to that of the operation of the firm, and the target debt-equity ratio is 1.2. What is the NPV for the project if the tax rate is 35%?
A. $3,533,581.43
B. -$16,747,404.84
C. $1,804,697.16
D. $7,750,677.51
E. $7,732,359.21
The correct answer is letter C but I keep getting letter D.
Please show a step-by-step explanation to the calculation.
Explanation / Answer
Part - 1
Calculation of WACC
WACC =7.3821%
Total Cash Inflow = Cash Inflow /WACC
=5,000,000/0.073821
=67,731,404
Net Present Value = Discounted Cash Inflow - Discounted Outflow
=67,731,404-60,000,000
=7,731,404
Particulars Proportion % WACC Equity 0.4545(1/2.20) 10% 4.5455 Debt 0.5455(1.20/2.20) 5.20%(8*0.65(1-0.35)) 2.8366 WACC 7.3821Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.