Assume that an open-end fund has a portfolio worth $525 million, liabilities tot
ID: 2801981 • Letter: A
Question
Assume that an open-end fund has a portfolio worth $525 million, liabilities totaling $25 million, and 20 million shares outstanding. The fund charges an expense ratio of 1.5 percent and 12b-1 fees equal to 0.5%.
A. What is the net asset value (NAV)?
B. Assume that, in a typical year, the fund sells $100 million worth of stock but purchases $110 million. What is the portfolio turnover ratio?
C. Assume that over the previous year, the fund paid dividends (to investors) totaling $5 million, paid out $7.5 million in capital distributions, and earned a return of 3% on its portfolio. What was the rate of return?
Explanation / Answer
Net Asset Value (NAV) = [Assets - Liabilities - Expenses]/(shares outstanding)
The expenses include all accrued expenses including 12b-1 epxenses also.
Assets = $ 525 million
Liabilities = $ 25 million
Expense Ratio = 1% = 5.25 million
12b-1 fees = 0.50% = 2.63 million
Hence Net Assets = $ 492.13 million and NAV = (492.13/20) = $ 24.61
Portfolio turnover ratio is simply the number of times the portfolio has been churned during a year - it is calculated by taking the minimum of either total sales or purchases and dividing it by the average portfolio during the said time period. In this case we assume the Net Assets to be average assets also = $ 492.13 million. Hence portfolio turnover ratio = 100/492.13 = 20.32%
Investor Return = Dividend + Capital Distribution + Fund Return
Dividend = $ 5 million
Capital Distribution = $ 7.5 million
Portfolio Return = 3% (on $ 492.13 million) = $14.76 million
Total Inflow = $ 27.26 milllion
Return =( 27.26/525)= 5.19%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.