Assume that all grade-point averages are to be standardized on a scale between 0
ID: 3071016 • Letter: A
Question
Assume that all grade-point averages are to be standardized on a scale between 0 and 4. How many grade-point averages must be obtained so that the sample mean is within 0.007 of the population mean? Assume that a 99% confidence level is desired. If using the range rule if thumb, or population standard deviation can be estimated as range/4 = 4-0/4 =1. Does the sample size seem practical?
The required sample size is _____ (type a whole number)
Does the sample size seem practical?
A. Yes, becasue the required sample size is a fairly large number.
B. No, because the required sample size is a fairly large number
C. No, becasue the required sample size is a fairly small number.
D. Yes, becasue the required sample size is a fairly small number.
Explanation / Answer
sd= 1.00
ME= 0.007
alpha= 1%
z(a/2)= z(0.01/2) =NORMSINV(1-0.01/2) = 2.576
n = z(a/2)^2 * sd^2 / ME^2
n= 2.576^2 * 1^2 / 0.007^2
n = 135424
A. Yes, because the required sample size is a fairly large number.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.