Assume that all expenditure is summarized in the following consumption and inves
ID: 2428842 • Letter: A
Question
Assume that all expenditure is summarized in the following consumption and investment functions: ( 15 pts. ) [Hint: Review Chapters 9, Equilibrium GDP formulae ,10, and 11 . You have to use a little of your algebra knowledge for this question along with economics from these chapters . you will have to figure out the numbers in all parts except part b for full credit.] C = $200 billion + 0.8 YD I = $200 billion Use this information to complete this problem: (2.5 points for each part ) Identify the equilibrium rate of output (or GDP) . If full-employment GDP equals $2600 billion ,what kind of Gap will develop (recessionary or Inflationary ) ? Explain clearly. How much is the gap ? What is the value of the multiplier? What would happen to equilibrium GDP if the rate of investment increased to $300 from current $200 billion per year? If net exports go up by $20 billion what would happen to Equilibrium GDP?
Explanation / Answer
(i) In equilibrium, Y = C + I
Y = 200 + 0.8Y** + 200 [Since Yd = Y - T (tax), but tax is not mentioned, we assume T = 0]
(1 - 0.8)Y = 400
0.2Y = 400
Y = $2,000 billion
(ii) Since equilibrium GDP (Y) < Full-employment Y, there is a recessionary gap.
Recessionary gap ($ Billion) = Full-employment Y - Equilibrium Y = 2,600 - 2,000 = 600
(iii) MPC = 0.8, therefore multiplier = 1 / (1 - MPC) = 1 / (1 - 0.8) = 1 / 0.2 = 5
(iv) Increase in investment ($ Billion) = 300 - 200 = 100
Increase in GDP ($ billion) = Increase in investment x Multiplier = 100 x 5 = 500
New value of GDP ($ billion) = 2,000 + 500 = 2,500
(v) When net exports increase by $20 billion,
Increase in GDP ($ billion) = Increase in net exports x Multiplier = 20 x 5 = 100
New value of GDP ($ billion) = 2,000 + 100 = 2,100
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.