Assume that all expenditure is summarized in the following consumption and inves
ID: 1119434 • Letter: A
Question
Assume that all expenditure is summarized in the following consumption and investment functions:
C = $300 billion + 0.8 YD I = $200 billion
Use this information to complete this problem:
a. Identify the equilibrium rate of output (or GDP) .
b. If full-employment GDP equals $2400 billion ,what kind of Gap will develop (recessionary or Inflationary ) ? Explain clearly.
c. How much is the gap ?
d. What is the value of the multiplier?
e. What would happen to equilibrium GDP if the rate of investment increased to $250 from current $200 billion per year?
f. What will happen to Equilibrium GDP if Govt. takes a stimulus plan by increasing its spending by $50 billion ?
Explanation / Answer
(a) In equilibrium, Y = C + I
Y = 300 + 0.8Y + 200
(1 - 0.8)Y = 500
0.2Y = 500
Y ($ Billion) = 2,500
(b) Since equilibrium GDP is higher than full employment GDP, there is an inflationary gap.
(c) Inflationary gap ( Billion) = Equilibrium GD - Potential GDP = 2,500 - 2,400 = 100
(d) MPC = 0.8 From consumption function)
Multiplier = 1 / (1 / MPC) = 1 /(1 - 0.8) = 1 / 0.2 = 5
(e) When I = $250 billion,
Y = 300 + 0.8Y + 250
(1 - 0.8)Y = 550
0.2Y = 550
Y ($ Billion) = 2,750
Increase in Y ($ Billion) = 2,750 - 2,500 = 250
(f) When G rises by $50 billion,
Increase in Y ($ Billion) = Increase in G x Multiplier = 50 x 5 = 250
New level of Y ($ Billion) = 2,500 + 250 = 2,750
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.