During the current tax year, Taxus Corporation has ordinary income of $110,000,
ID: 2802038 • Letter: D
Question
During the current tax year, Taxus Corporation has ordinary income of $110,000, a long-term capital loss of $20,000, and a short-term capital loss of $5,000.
1. Calculate Taxus Corporation's tax liability
TABLE 11.1 Corporate Tax Rates TaxableIncome Over
But Not Over
The Tax Is Of the
Amount Over $0 $50,000 15% $0 50,000 75,000 $7,500 + 25% 50,000 75,000 100,000 13,750 + 34% 75,000 100,000 335,000 22,250 + 39% 100,000 335,000 10,000,000 113,900 + 34% 335,000 10,000,000 15,000,000 3,400,000 + 35% 10,000,000 15,000,000 18,333,333 5,150,000 + 38% 15,000,000 18,333,333 — 6,416,667 + 35% 18,333,333
Explanation / Answer
Capital losses = Carried forward
Tax on ordianry Income = $ 22250 + ( 110000 - 100000 ) * 39% = $ 26150
Total tax liability = $ 26150 = $ 26150
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.