Consider a project with free cash flows in one year of $90,000 in a weak economy
ID: 2802138 • Letter: C
Question
Consider a project with free cash flows in one year of $90,000 in a weak economy or $117,000 in a strong economy, with each outcome being equally likely. The initial investment required for the project is $80,000, and the project's cost of capital is 15%. The risk-free interest rate is 5%.
Suppose that to raise the funds for the initial investment the firm borrows $40,000 at the risk free rate and issues new equity to cover the remainder. In this situation, the cost of capital for the firm's levered equity is closest to?
Explanation / Answer
PV ( Equity Cash Flows) = $90,000 - $40,000 = $50,000
So $50,000 = ($103,500 - $42,000) / ( 1+ x)
= 1 + x = (61,500) / 50000
1+ x = 1.23
x = 23%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.