After some study of the economy, your forecast for next year is that a boom econ
ID: 2802714 • Letter: A
Question
After some study of the economy, your forecast for next year is that a boom economy has a 30% chance of occurring, a neutral economy 50%, and a bust economy a 20% chance of occurring. You also estimate that a certain stock would have a return of 32% in a boom economy next year, 21% in a neutral economy , and -10% in a bust economy. The risk-free rate is 4.4%. What is the expected return for this stock next year?
Risk-Free Rate = 4.4%
Explanation / Answer
Solution :- Expected return for stock = 0.30 * 32 % + 0.50 * 21 % + 0.20 * (-) 10 %
= 9.60 % + 10.50 % - 2.00 %
= 18.10 %
Conclusion :- Expected return for the stock in the next year = 18.10 %.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.