Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

19. If the following bonds are identical except for coupon, what is the price of

ID: 2803264 • Letter: 1

Question

19. If the following bonds are identical except for coupon, what is the price of bond B? Face value Semiannual Coupon Years to maturity Bond A $1,000 $50 25 $1,150.o0 Bond B $1,000 $40 25 2 Price A) 944.73 $ 975.31 C) $1,037.86 $1,150.00 B) D) E S1,279.47 20. You purchased a 5-year annual interest coupon bond one year ago. Its coupon interest rate was 6% and its par value was $1,000. At the time you purchased the bond, the yield to maturity was 4%. Ifyou sold the bond immediately after receiving the first interest payment and the bond's yield to maturity had changed to 3.5%, your annual total rate of return on holding the bond for that year would have been approximately A) 4.000 B) 5.8% 7.6% 9.0% None of the Above

Explanation / Answer

Solution :

19) First of all we will calculate YTM of Bond A, i.e. r which is the semi annual rate.

We know, n = 25*2 = 50

Interest Payments = $ 50

Maturity Value = $ 1000

Bond Price = Interest payments * PVIFA( r,n) + Maturity Value * PVIF (r,n)

1150 = 50 * PVIFA (r,50) + 1000 * PVIF (r,50)

1150 = 50 * PVIFA (4%,50) + 1000 * PVIF (4%,50)

From present value table and present value annuity tables we will find the values of PVIFA(4%,50) and PVIF(4%,50)

R.H.S. = (50*21.48) + (1000*0.14) = 1214

L.H.S. = 1150

The rate should be increased

1150 = 50 * PVIFA (5%,50) + 1000 * PVIF (5%,50)

From present value table and present value annuity tables we will find the values of PVIFA(5%,50) and PVIF(5%,50)

R.H.S. = (50*18.26) + (1000*0.0872) = 1000

L.H.S. = 1150

This implies that r is between 4% and 5%. Therefore using interpolation,we find r = 4.3%

As bond A & bond B are identical , there semi annual r for bond B = 4.3%

Now, Price of Bond B = Interest payments * PVIFA( r,n) + Maturity Value * PVIF (r,n)

= 40 * PVIFA (4.3%,50) + 1000 * PVIF (4.3%,50)

we will find present value by the formula 1/(1+r)^n

= (40 * 20.42) + (1000 * 0.12)

= approximately equal to $ 944.73

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote