Currently, Warren Industries can sell 15-year, $1,000-par-value bonds paying ann
ID: 2803598 • Letter: C
Question
Currently, Warren Industries can sell 15-year, $1,000-par-value bonds paying annual interest at a 11% coupon rate. As a result of current interest rates, the bonds can be sold for $990 each before incurring flotation costs of $25 per bond. The firm is in the 35% tax bracket.
a.Find the net proceeds from the sale of the bond, Nd. (2 demicial places)
b.Calculate the bond's yield to maturity (YTM) to estimate the before-tax and after-tax costs of debt. (2 demicial places)
c.Use the approximation formula to estimate the before-tax and after-tax costs of debt.(2 demicial places)
Explanation / Answer
1Net proceed of bond =proceed from sale-floating charges
= 990-25=$965
2 YTM= {I+ (F-Po)/n} ÷ {F+Po}/2
Here I = interest
F=face value
Po=current market price
n=no of years
YTM=110+ (1000-965)/15÷ (1000+965)/2
=112.33333/982.5
=11.433341815%
11.433%
YTM before tax=11.433%
3. YTM after tax=11.433 %( 1-35%)
=7.432%
YTM can also be calculated by using following equation=
Po= I/ (1+YTM) +F/ (1+YTM)
Here YTM can be find by trial and error method, results from the following formula will be very close to approx
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.