The Neal Company wants to estimate next year\'s return on equity (ROE) under dif
ID: 2804194 • Letter: T
Question
The Neal Company wants to estimate next year's return on equity (ROE) under different leverage ratios. Neal's total capital is $11 million, it currently uses only common equity, it has no future plans to use preferred stock in its capital structure, and its federal plus state tax rate is 40%. The CFO has estimated next year's EBIT for three possible states of the world: $4.3 million with a 0.2 probability $1.7 million with a 0.5 probability, and $500,000 with a 0.3 probability. Calculate Neal's expected ROE, standard deviation, and coefficient of variation for each of the following debt-to-capital ratios. Do not round intermediate calculations. Round your answers to two decimal places at the end of the calculations. Debt/Capital ratio is 0. ROE = CV Debt/capital ratio is 10%, interest rate is 9% ROE = CV Debt/Capital ratio is 50%, interest rate is 11%. ROE = Debt/Capital ratio is 60%, interest rate is 14%. ROE = = CVExplanation / Answer
D/C = 0
At p = 0.2
ROE = ((1-40%)*4.3 / 11) = 23.45%
At p = 0.5
ROE = ((1-40%)*1.7 / 11) = 9.27%
At p = 0.3
ROE = ((1-40%)*0.5 / 11) = 2.73%
Expected ROE = 0.2*23.45% + 0.5*9.27% + 0.3*2.73% = 10.14%
SD = SQRT(0.2*(23.45%-10.14%)2 + 0.5*(9.27%-10.14%)2 + 0.3*(2.73%-10.14%)2 ) = 7.23%
CV = 7.23% / 10.14% = 0.71
D/C = 10%
D = 10%*11 = 1.1, E = 11-1.1 = 9.9
Interest = 9%*1.1 = 0.099
At p = 0.2
ROE = ((1-40%)*(4.3-0.099) / 9.9) = 25.46%
At p = 0.5
ROE = ((1-40%)*(1.7-0.099) / 9.9) = 9.70%
At p = 0.3
ROE = ((1-40%)*(0.5-0.099) / 9.9) = 2.43%
Expected ROE = 0.2*25.46% + 0.5*9.7% + 0.3*2.43% = 10.67%
SD = SQRT(0.2*(25.46%-10.67%)2 + 0.5*(9.7%-10.67%)2 + 0.3*(2.43%-10.67%)2 ) = 8.04%
CV = 8.04% / 10.67% = 0.75
D/C = 50%
D = 50%*11 = 5.5, E = 11-5.5 = 5.5
Interest = 11%*5.5 = 0.605
At p = 0.2
ROE = ((1-40%)*(4.3-0.605) / 5.5) = 40.31%
At p = 0.5
ROE = ((1-40%)*(1.7-0.605) / 5.5) = 11.95%
At p = 0.3
ROE = ((1-40%)*(0.5-0.605) / 5.5) = -1.15%
Expected ROE = 0.2*40.31% + 0.5*11.95% + 0.3*-1.15% = 13.69%
SD = SQRT(0.2*(40.31%-13.69%)2 + 0.5*(11.95%-13.69%)2 + 0.3*(-1.15%-13.69%)2 ) = 14.47%
CV = 14.47% / 13.69% = 1.06
D/C = 60%
D = 60%*11 = 6.6, E = 11-6.6 = 4.4
Interest = 14%*4.4 = 0.616
At p = 0.2
ROE = ((1-40%)*(4.3-0.616) / 4.4) = 50.24%
At p = 0.5
ROE = ((1-40%)*(1.7-0.616) / 4.4) = 14.78%
At p = 0.3
ROE = ((1-40%)*(0.5-0.616) / 4.4) = -1.58%
Expected ROE = 0.2*50.24% + 0.5*14.78% + 0.3*-1.58%= 16.96%
SD = SQRT(0.2*(50.24%-16.96%)2 + 0.5*(14.78%-16.96%)2 + 0.3*(-1.58%-16.96%)2 ) = 18.08%
CV = 18.08% / 16.96% = 1.07
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.