Chapter 16: The Bowman Corporation has a bond obligation of $10 million outstand
ID: 2804987 • Letter: C
Question
Chapter 16: The Bowman Corporation has a bond obligation of $10 million outstanding, which it is considering refunding. Though the bonds were initially issued at 11 percent, the interest rates on similar issues have declined to 10.0 percent. The bonds were originally issued for 20 years and have 10 years remaining. The new issue would be for 10 years. There is a call premium of 7 percent on the old issue. The underwriting cost on the new $10,000,000 issue is $400,000, and the underwriting cost on the old issue was $290,000. The company is in a 35 percent tax bracket, and it will use an 9 percent discount rate (rounded aftertax cost of debt) to analyze the refunding decision. Use Appendix D for an approximate answer but calculate your final answer using the formula and financial calculator methods.
a. Calculate the present value of total outflows.(Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places.)
PV of total outflows _____
b. Calculate the present value of total inflows.(Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places.)
PV of total outflows____
c. Calculate the net present value. (Negative amount should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places.)
Net Present Value_____
Explanation / Answer
a)
call premium = 7%*10000000 = 700000
After tax value = (1-35%)* 700000 = 455000
Underwriting costs = (400000 / 10) * 35% = 14000
PV of tax savings for next 10 years at 9%
PV = 14000*(1-(1+9%)-10)/9% = 89847.21
NPV = 400000 - 89847.21 = 310152.79
Total outflows = 455000 + 310152.79 = 765152.79
b)
Inflows
Interest on old bonds = 11%*10000000 = 1100000
Interest on new bonds = 10%*10000000 = 1000000
Savings = 1100000 - 1000000 = 100000
After tax savings = (1-35%)*100000 = 65000
PV of savings at 9% for 10 years = 65000*(1-(1+9%)-10)/9% = 417147.75
Underwriting cost on old issue
Original amount = 290000
Amortization per year = 290000/20 = 14500
Amount written over 10 years = 10*(14500) = 145000
Remaining unamortized amount = 290000 - 145000 = 145000
PV of remaining 10 payments = 14500*(1-(1+9%)-10)/9% = 93056.04
Gain = 145000-93056.04 = 51943.96
After tax gain = (1-35%)*(51943.96) = 33763.58
Total Inflows = 417147.75 + 33763.58 = 450911.33
c)
NPV = Inflows - outflows = 450911.33 - 765152.79 = -314241.47
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.