For W5 and W7) The Skone Corporation reported at the end of the year inventories
ID: 2806368 • Letter: F
Question
For W5 and W7) The Skone Corporation reported at the end of the year inventories of $43,900 and a LIFO reserve of $15,800. The beginning inventories was $36,200 and the beginning LIFO reserve was $13,100. The cost of goods sold was $197,500 under LIFO and the net income was $17,800 for the year. Tax rate was 30% W5. What inventory value would Skone report at the end the year if it had used the FIFO method instead of the LIFO method? w6. What net income would Skone report for the year if it had used the FiFO method instead of the LIFO method? w7. Calculate the inventory turnover ratio under the FIFO methodExplanation / Answer
5) Inventory (FIFO) = Inventory (LIFO) + LIFO reserve = 43,900 + 15,800 = 59,700
6) Increase in net income = Change in LIFO reserve x (1 - tax) = (15,800 - 13,100) x (1 - 30%) = 1,890
Net Income = 17,800 + 1,890 = 19,690
7) Inventory Turnover ratio = COGS / Average Inventory
COGS (FIFO) = COGS (LIFO) - Change in LIFO reserve = 194,800
Beginning Inventory (FIFO) = Inventory (LIFO) + LIFO reserve = 36,200 + 13,100 = 49,300
Inventory Turnover ratio = 194,800 / (59,700 + 49,300) / 2 = 3.57
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.