Suppose you purchase a 8-year AAA-rated Swiss bond for par that is paying an ann
ID: 2806932 • Letter: S
Question
Suppose you purchase a 8-year AAA-rated Swiss bond for par that is paying an annual coupon of 6 percent and has a face value of 1,800 Swiss francs (SF). The spot rate is U.S. $0.66667 for SF1. At the end of the year, the bond is downgraded to AA and the yield increases to 8 percent. In addition, the SF depreciates to U.S. $0.74074 for SF1.
What is the loss or gain to a Swiss investor who holds this bond for a year? (Input the amount as a positive value. Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
What is the loss or gain to a U.S. investor who holds this bond for a year? (Input the amount as a positive value. Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Suppose you purchase a 8-year AAA-rated Swiss bond for par that is paying an annual coupon of 6 percent and has a face value of 1,800 Swiss francs (SF). The spot rate is U.S. $0.66667 for SF1. At the end of the year, the bond is downgraded to AA and the yield increases to 8 percent. In addition, the SF depreciates to U.S. $0.74074 for SF1.
Explanation / Answer
a. Current price of the bond is calculated by using Present Value formula :
Current Price = PV of Face Value + Present Value of the Coupon Payment
Coupon Interest = 1800 * 6% = 180 SF
= 1800 / [( 1+8%) ^ 7] + 108 ( (1-(1+8%)^-7)/8%
= 1050.28 +562.28
=SF 1612.57
Loss on the Bond = Purchase price - Current Price
= 1800 - 1612. 57
= SF 187.429
Loss % to Swiss Investor = (187.429 /1800) *100
= 10.41 %
b. Current Value in Dollars = SF 1612.57 * $0.74074 = $1194.495
Purchase price in Dollars = SF 1800 * $0.66667 = $ 1200.006
Loss on the bond for a US Investor = $ 1200.006- $1194.495 = $ 5.51
Loss % = $ 5.51 / 1200.006 = 0.46 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.