Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Question 6: (12 marks) Lee Man Adik-Beradik Furniture Enterprise has S550,000 in

ID: 2807686 • Letter: Q

Question

Question 6: (12 marks) Lee Man Adik-Beradik Furniture Enterprise has S550,000 in inventory and $256,000 in accounts receivable. Its average daily sales are S10,000. The company's payables deferral period (accounts payable divided by daily purchases) is 30 days. Purchases represent about 80% of (12 marks) sales. [Use 365 days per year] What is the length of the company's cash conversion cycle? (4 marks) If forecasted sales turnover for the coming year represent a 20% increase over the current year's turnover, what would be the company's expected working capital (2 marks) requirement? Suppose the company is considering a plan that would stretch its accounts payable by 10 days. What would the company's accounts payable balance be as compared with (3 marks) the current balance? How would this plan affect the expected working capital requirement of the company? Explain. [Hint: Relate with the result you obtained in part (c) above] (3 marks)

Explanation / Answer

a. Cash Conversion Cycle : 64.35 days.

Cash coversion cycle =Inventory conversion period + Days' sales outstanding - Payables deferral period.

Inventory Conversion Period =[ 365 / ( 365 x 10,000) x 80 %] x 550,000 = 68.75 days.

Days Sales Outstanding = [ 365 / ( 365 x 10,000) ] x 256,000 = 25.60 days.

Cash Conversion Cycle = 68.75 days + 25.60 days - 30 days = 64.35 days.

b. Expected Working Capital Requirement:: $ 679,200

Inventory = $12,000 x 80 % x 68.75 days = $ 660,000

Receivables = $ 12,000 x 25.60 = $ 307,200

Payables = 12,000 x 80 % x 30 = $ 288,000

Working Capital Required = $ 660,000 + $ 307,200 - $ 288,000 = $ 679,000

c. New Accounts Payables Balance = $ 320,000

Current Accounts Payable Balance = $ 240,000

Let the current accounts payable balance be A.[ 365 / ( 10,000 x 80% x 365) ] x A = 30

A : $ 240,000

If the payables deferral period = ( 30 + 10) = 40 days

New Accounts Payable = [ 365 / ( 10,000 x 80 % x 365) ] x A = 40

A = $ 320,000.

d. New Working Capital Requirement : $ 486,000

New Working Capital Requirement = $ 10,000 x 80 % x 68.75 days + $ 10,000 x 25.60 - $ 10,000 x 80% x 40 = $ 550,000 + $ 256,000 - $ 320,000 = $ 486,000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote