Suppose the S&P-500 index futures price is currently 950 (with a contract multip
ID: 2808915 • Letter: S
Question
Suppose the S&P-500 index futures price is currently 950 (with a contract multiplier of S250) and the initial margin is 10%. You wish to enter into 10 S&P-500 futures contracts. (a) What is the notional value of your position? What is the margin? Answer: notional value $2,375,000, margin $237,500 (b) Suppose you earn a continuously compounded rate of 6% on your margin balance your position is marked to market weekly, and the maintenance margin is 80% of the initial margin. What is the greatest S&P-500 index futures price 1 week from today at which you will receive a margin call? Answer: S930.89 all a d 237,500e006/5(ST -950) x 250 x 10Explanation / Answer
a) Notional value = Total value of the underlying asset at spot price
= 950* 250= $2,375,000 , Margin = 10% * 2,375,000 = $237,500
b)Maintaneance margin = 80%* 237,500 = 190,000
Forward Price = S * e(r *t)
S = Spot Price, r= interest rate, t= period
interest rate compounding per weekly= 6%/52
Interest rate earned = 237,500 *e(0.06/52) = 237,774.193
St = Spot Price on the Validation date, S0 = Intial Spot rate
In order to receive a margin call, it should be less than manintaneance margin 190,000
237,774.193 + (St - 950) * 2,500 < 190,000
St <( (190,000 - 237,774.193)/2500 ) + 950
St < 930.89
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.