Suppose the S&P-500 index futures price is currently 950 (with a contract multip
ID: 2809302 • Letter: S
Question
Suppose the S&P-500 index futures price is currently 950 (with a contract multiplier of $250) (a) What is the notional value of your position? What is the margin? Answer: notional (b) Suppose you earn a continuously compounded rate of 6% on your margin balance, your and the initial margin is 10%. You wish to enter into 10 S&P-500 futures contracts. value $2,375,000, margin $237,500 position is marked to market weekly, and the maintenance margin is 80% of the initial margin. What is the greatest S&P-500 index futures price 1 week from today at which you will receive a margin call? Answer: S930.89 Hint: The maintenance margin is 190,000. In order to receive a margin call, we need 237,500e 0·06/52 + (ST-950) × 250 × 10Explanation / Answer
a)) Notional value of my position = Future price * contract size*number of contracts
= 950 * 250*10
= 237500
Since initial margin i need to deposite the 10% of my portfolio value, hence it would be 10% of 237500
= 23750
b)) Maintenance margin = 80% of my position
= 80% of 237500
= 190000
Since i will be earning 6% annually on my margin balance hence after a week my position will be of
= 23750 * e^(0.06/52)
Suppose the spot price after a week is St, hence my position at that time will be of
= St*250*10
for me to get a margin call my overall position should be lesser than maintenance margin.
hence, 23750 * e^(0.06/52)+(St*250*10)-(950 * 250*10)<190000
=> St <930.89
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.