Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1.A firm has unlevered beta of 1.1, and now its debt to equity ratio is 0.4. Wha

ID: 2809904 • Letter: 1

Question

1.A firm has unlevered beta of 1.1, and now its debt to equity ratio is 0.4. What is the levered beta assuming the tax rate is 40%?

2.Using WACC to discount free cash flows, one gets the value of the firm. True or False?

3.Suppose beta is 1.2, risk free rate is 3%, market risk premium is 5%, before tax cost of debt is 6%, tax rate is 40%, and the firm's debt to equity ratio is 0.5, what is WACC?

4.A firm has EBIT of 100 million, depreciation of 15 million, tax rate of 40%, change in net working capital of 3 million, and capital expenditure of 20 million, what is the free cash flow?

5.Suppose this free cash flow grows at 3% per year forever, and the WACC is 8%, what is the firm value?

6.If this firm has outstanding debt of 150 million, what is the equity value of the firm?

7.Suppose a firm has free cash flow of equity 100 million per year indefinitely, and its cost of equity is 10%, what is the equity value of this firm?

8.If this firm has outstanding debt of 250 million, what is the firm value?

Explanation / Answer

1. Levered Beta= Unelvered beta*(1+(1-tax rate)*D/E)

=1.1*(1+(1-0.40)*0.40)

=1.1*1.24= 1.364

2. Yes, It is true as while valauing a firm wth Free cashflow we discount it by WACC.

3.Cost of equity= RIsk free rate +Beta*(Market risk premium)

=3+1.2*(5) =9%

WACC =Equity/(debt+equity)*cost of equity+debt/(debt+equity)*cost of debt*(1-tax rate)

=0.5/1*0.09%+0.5/1*0.06*(1-0.40)

= 0.045+0.018

=6.3%

4.Free cash Flow= EBIT(1-T)+Dep-Capex-Change in working capital

=100*(1-0.40)+15-20-3 =$52Million

5.At the constant growth rate of 3% and WACC of 8%

Value of the firm= FCF(1+G)/(WACC-G)

=52*(1.03)/(0.08-0.03)

=$1071.20 Million

6. Equity value = Value of firm -debt

=1071.20-150= $921.20 million

7.It is the cae of perpetuity .

Equity value = FREE cash flow of equity/ cost of equity

=100/0.10 = $1000 million

8.Firm value= equity value + debt value

= 1000+250 = $1250 million

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote