13. 700 points Flatte Restaurant is considering the purchase of a $10,600 souffl
ID: 2812914 • Letter: 1
Question
13. 700 points Flatte Restaurant is considering the purchase of a $10,600 soufflé maker. The soufflé maker has an economic life of five years and will be fully depreciated by the straight-line method The produce 2,300 soufflés per year, with each costing $2.70 to make and priced at $5.55 Assume that the discount rate is 16 percent and the tax rate is 40 percent will What is the NPV of the project? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g, 32.16.) NPV Should the company make the purchase? O Yes NoExplanation / Answer
annual depreciation=10600/5=2120
annual cash flow=(((2300*5.55)-(2300*2.70)-2120)*(1-40%))+2120=4781
NPV=4781/(1+16%)^1+4781/(1+16%)^2+4781/(1+16%)^3+4781/(1+16%)^4+4781/(1+16%)^5
=15654.40
As NPV is above 0, so purchase this
the above is answer..
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.