Assume that Midtown Clinic has the following cost structure: Fixed costs $750,00
ID: 2813076 • Letter: A
Question
Assume that Midtown Clinic has the following cost structure:
Fixed costs $750,000 Variable costs per visit$25 Revenue per visit $150
The clinic's utilization is 8,000 visits per year. Answer the following questions.
A) Fill in the following P&L statement:
Total revenues?
Total variable costs?
Total contribution margin?
Fixed costs?
Net income?
B) What is the clinic's contribution margin?
C) What is the clinic's breakeven point?
D) Suppose the clinic contracts with an HMO that provides a per-member per month (PMPM) rate of $20. The average number of visits per member is 1.6 per year. At least how many members must the HMO have in order for the clinic to be profitable?
Explanation / Answer
A)
Total revenues = No. of visits * revenue per visit
= 8,000 * 150
= $1,200,000
Total variable costs = No, of visits * variable cost per visit
= 8,000 * 25
= $200,000
Total contribution margin = Total revenues - Total variable costs
= $1,200,000 - $200,000
= $1,000,000
Total fixed costs = $750,000
Net income = Total contribution margin - Total fixed costs
= $1,000,000 - $750,000
= $250,000
B) Clinic's contribution margin per unit = $1,000,000 / 8,000
= $125 per visit
C) Clinic's breakeven point = Total fixed costs / contribution margin per visit
= $750,000 / $125 per visit
= 6,000 visits
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.