Assume that I = 5.4A and d = 2.0cm . Part A What is the strength of the magnetic
ID: 1393622 • Letter: A
Question
Assume that I = 5.4A and d = 2.0cm .
Part A
What is the strength of the magnetic field at the center of the loop in the figure? (Figure 1)
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the direction of the magnetic field at the center of the loop?
Assume that I = 5.4A and d = 2.0cm .
Part A
What is the strength of the magnetic field at the center of the loop in the figure? (Figure 1)
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
B=SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the direction of the magnetic field at the center of the loop?
What is the direction of the magnetic field at the center of the loop? out of the screen into the screenSubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
magnetic field due to the long straight wire = B1 = uo*I/
(2*pi*r) in to the screen
magnetic field due to the circular loop = B2 = uo*I/(2*r) in to the screen
total magnietic field B = B1 + B2 = uo*I/ (2*pi*r) + uo*I/(2*r)
B = uo*I/ (2*pi*r) + uo*I/(2*r) = uo*I/(2*r)( 1 + 1/pi )
r = radius = D/2 = 2/2 = 1cm = 0.01 m
B = (4*3.14*10^-7*5.4)/(2*0.01)*(1 + 1/3.14)
B =4.5*10^-4 T
part(B)
direction = in to the screen
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.